ÖVRIGT / Diverse / Pigtittare 9029002
*
nr 902 9002
Pigtittare
, höjd: 63 cm
Kondition: slitage
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 juli 2014
kl 18:43:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/7 10:01:42
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
20 maj kl 19:13
-
7173 Medalj
Österrike, 18k / förgylld brons, emalj. Diameter: ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
20 maj kl 20:24
-
7059 Smyckeskrin
Lackarbete, Hongkong. Längd: 30 cm. Djup: 21 cm, h..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
20 maj kl 20:37
*
Pigtittare
Kondition: slitage
nr 902 9002
Pigtittare
, höjd: 63 cm
Kondition: slitage
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 juli 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/7 10:01:42 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
20 maj kl 19:13 -
7173 Medalj
Österrike, 18k / förgylld brons, emalj. Diameter: ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
20 maj kl 20:24 -
7059 Smyckeskrin
Lackarbete, Hongkong. Längd: 30 cm. Djup: 21 cm, h..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
20 maj kl 20:37